at-sign envelope user telephone map-marker earth thumbs-up thumbs-down search arrow-left arrow-right play pause full-screen-enter full-screen-exit minus plus icon-cross icon-cross-square SchoolSoft Pluttra

Antagning och avgifter

Din ansökan börjar här!

Svenska skolan i London tar emot elever med en grundläggande förståelse av det svenska språket då majoriteten av undervisningen sker på svenska. Vi följer svensk läroplan och utfärdar betyg i enlighet med svensk lagstiftning. Det innebär att våra elever inte behöver gå om några år om de skulle återvända till Sverige. Alla program på gymnasiet ger full behörighet till högskolor och universitet i både Sverige, Storbritannien och andra delar av världen.

På för- och grundskolan tar vi in barn och elever under hela året från både utländska och svenska skolor. För att kunna söka till något av våra gymnasieprogram behöver du ha minst grundläggande behörighet. Klicka nedan för mer information om hur ansökan går till.

Du är välkommen att kontakta oss med frågor via telefon eller e-post till office@swedishschool.org.uk (för- och grundskola) eller gymnasiet@swedishschool.org.uk (gymnasiet).

Förskola

Läs vad som krävs för ansökan samt skolavgifter till förskolan på vår informationssida. Ansökningsavgift: £200.

Läs mer
Grundskola

Läs vad som krävs för ansökan samt skolavgifter till grundskolan på vår informationssida. Ansökningsavgift: £200.

Läs mer
Gymnasium

Läs vad som krävs för ansökan samt skolavgifter till gymnasiet på vår informationssida. Ansökningsavgift: £200.

Läs mer