at-sign envelope user telephone map-marker earth thumbs-up thumbs-down search arrow-left arrow-right play pause full-screen-enter full-screen-exit minus plus icon-cross icon-cross-square SchoolSoft Pluttra

Börja hos oss

Blir en del av vårt dedikerade personalteam. Nedan hittar du lediga tjänster på SSL.

Vår unika skola

Med cirka 160 barn och elever på för- och grundskolan, 130-140 elever på gymnasiet och 40 medarbetare är Svenska Skolan i London tillräckligt liten för att kunna vara en familjär skola. Vi definierar oss som både svenska och brittiska och det syns i vår vardag där kulturinslag från båda länderna finns representerade.

Med små undervisningsgrupper, god arbetsro och motiverade elever skapar vi bra förutsättningar för lärare att vara kreativa, inspirerande och goda pedagoger. Vi har höga förväntningar på våra elever och även på vår personal och tillsammans gör vi vår skola unik.

Lärare i Ma / NO sökes till årskurs 7-9

Svenska skolan i London söker inför terminsstart i januari en lärare i matematik, teknik och NO-ämnen på 100%. Vi ser helst att du är behörig och legitimerad i de ämnena du undervisar i. I tjänsten ingår även delat mentorskap för en klass med 15 elever.

Läs mer & ansök
Vikarie i geografi och historia till gymnasiet

Svenska skolan i London söker inför vårterminen 2018 en vikarie på heltid i historia med kompetens att undervisa kulturgeografi. I tjänsten ingår även delat mentorskap för en klass med 22 elever.

Läs mer och ansök